Մինչեւ 2015-ի վերջ Հայաստանում կոմպոտների նոր գործարան կբացվի
«Սպայկա» ԲԲԸ-ն նախատեսել է մինչեւ 2015-ի վերջ Հայաստանում պտղաբանաջարեղենի պահածոյի նոր գործարան բացել։ Այդ մասին նոյեմբերի 7-ին հայտնել է «Սպայկա» ԲԲԸ-ի նախագծերի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ձեռնարկություն այցի ընթացքում։
Վերամշակման ցեխի տարեկան հզորությունը կկազմի 40 մլն տարա։ Դա հնարավորություն կտա մրգեր եւ բանջարեղեն գնել ոչ միայն թարմ տեսքով արտահանման համար (որով հիմնականում զբաղվում է ընկերությունը ներկայումս), այլեւ վերամշակման, մոտավորապես 15-20 հազար տոննա ծավալով։
Ընդհանուր առմամբ այս տարվա ընթացքում ընկերությունը կարտահանի ավելի քան 24 հազար տոննա միրգ եւ բանջարեղեն, ինչը Հայաստանի արտահանման 35-40 տոկոսն է կազմում։

Armenia to have new compote plant by year’s end
YEREVAN. – The Spayka JSC plans to open a new canned fruit and vegetable plant in Armenia, by the end of the year.
Head of the Project Management Division at Spayka, Karen Baghdasaryan, on Saturday said the abovementioned during President Serzh Sargsyan’s visit to the company.
As per Baghdasaryan, the annual capacity of this processing plant will total 40 million tares. This will enable to purchase fresh fruits and vegetables for exports as well as approximately 15 to 20 thousand tons—for processing.
In the current year, Spayka will by and large export over 24 thousand tons of fruits and vegetables, which will make up 35 to 40 percent of Armenia’s exports.