Մինչեւ 2015-ի վերջ Հայաստանում կոմպոտների նոր գործարան կբացվի
«Սպայկա» ԲԲԸ-ն նախատեսել է մինչեւ 2015-ի վերջ Հայաստանում պտղաբանաջարեղենի պահածոյի նոր գործարան բացել։ Այդ մասին նոյեմբերի 7-ին հայտնել է «Սպայկա» ԲԲԸ-ի նախագծերի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ձեռնարկություն այցի ընթացքում։
Վերամշակման ցեխի տարեկան հզորությունը կկազմի 40 մլն տարա։ Դա հնարավորություն կտա մրգեր եւ բանջարեղեն գնել ոչ միայն թարմ տեսքով արտահանման համար (որով հիմնականում զբաղվում է ընկերությունը ներկայումս), այլեւ վերամշակման, մոտավորապես 15-20 հազար տոննա ծավալով։
Ընդհանուր առմամբ այս տարվա ընթացքում ընկերությունը կարտահանի ավելի քան 24 հազար տոննա միրգ եւ բանջարեղեն, ինչը Հայաստանի արտահանման 35-40 տոկոսն է կազմում։

До конца 2015 г в Армении хотят открыть новый завод компотов
До конца 2015 г ООО «Спайка» планирует открыть в Армении новый завод плодоовощных консервов. Об этом заявил журналистам 7 ноября руководитель отдела управления проектами ООО «Спайка» Карен Багдасарян, в ходе визита на предприятие президента Армении Сержа Саргсяна.
Годовая мощность цеха переработки составит 40 млн банок. Это позволит закупать фрукты и овощи не только для экспорта в свежем виде (основная деятельность компании на сегодня), но и на переработку – в объёме примерно 15—20 тыс т.
В свежем виде компания по итогам года собирается экспортировать более 24 тыс т фруктов и овощей, или 35-40% экспорта из Армении.