Հայկական թարմ մրգերը եւ բանջարեղենը կարող են հայտնվել Արեւելյան Եվրոպայի սուպերմարկետներում: Այս մասին նոյեմբերի 7-ին՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ձեռնարկություն կատարած այցի ժամանակ, լրագրողներին հայտնել է «Սպայկա» ՍՊԸ նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանը:
Ռուսական շուկայում դոլարի նկատմամբ ռուբլու փոխարժեքի անկման պատճառով տուժել են այն երկրները, որոնց փոխարժեքը նվազել է նույն ծավալներով: «Սակայն մենք կարողանում ենք աշխատել նաեւ նոր շուկաներ որոնելու շնորհիվ: Այս տարվանից սկսվել է Արեւելյան Եվրոպա արտահանումը, իսկ մինչեւ տարեվերջ մենք ուզում ենք այնտեղ պայմանագրեր կնքել խոշոր մանրածախ ցանցերի հետ»,- ասել է նա:
Ընկերության պլանների թվում է նաեւ պտուղ-բանջարեղենային պահածոների արտադրություն եւ Volvo բեռնատարների սպասարկման կենտրոն բացելը: Եթե հիմա ընկերությունում աշխատում է մոտ 250 մարդ, ապա 2 նոր նախագծերը կապահովեն ևս 100 եւ 25 տեղ:

Свежие армянские фрукты и овощи могут появиться в супермаркетах Восточной Европы. Об этом заявил журналистам 7 ноября руководитель отдела управления проектами ООО «Спайка» Карен Багдасарян, в ходе визита на предприятие президента Армении Сержа Саргсяна.
Из-за спада курса рубля к доллару, на российском рынке проиграли те страны, валюта которых не снизилась в таких же объёмах. «Но работать у нас поучается, в том числе за счёт поиска новых рынков. С этого года начался экспорт в Восточную Европу, а. до конца года мы хотим заключить там договора с крупными розничными сетями», - заявил он.
Также в планах компании – открытие производства плодоовощных консервов и авторизованного сервис-центра для грузовиков Volvo. Если сейчас в компании работает порядка 250 человек, то два новых проекта обеспечат ещё около 100 и 25 соответственно.