Հայաստանը կարողացել է բողկի այնպիսի արտադրություն հիմնել, որը մրցունակ լինի ռուսական շուկայում։ Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է «Սպայկա» ԲԲԸ-ի (Հայաստանից թարմ մրգերի եւ բանջարեղենի խոշորագույն արտահանողը) նախագծերի կառավարման բաժնի պետ Կարեն Բաղդասարյանը։ Ընկերությունն արդեն սկսել է համագործակցել բողկ արտադրող նոր ջերմոցային տնտեսության սեփականատերերի հետ։
«10 տարի ռուսական շուկայում իսրայելական բողկը մենիշխանական դիրք ուներ։ Սակայն հայտնվեց հայկականը, եւ բառացիորեն մեկ օրում իրավիճակը փոխվեց։ Իհարկե, փոխաբերական իմաստով։
Դա եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ եթե աշխատենք նոր տեխնոլոգիաներ եւ գիտելիքներ կիրառելով, հնարավոր է հաջողության հասնել», - ասել է Բաղդասարյանը։

Экспортёр: У израильского редиса в России появился конкурент - армянский
Армения смогла наладить производство редиса, которое стало конкурентоспособным на российском рынке. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении -  NEWS.am руководитель отдела управления проектами ООО «Спайка» (крупнейший экспортёр свежих фруктов и овощей из Армении) Карен Багдасарян. С владельцами нового крупного тепличного хозяйства, производящего редис, компания уже начала сотрудничать.
«10 лет на российском рынке практически монополистом был израильский редис. Но появился армянский, и ситуация изменилась буквально за день. Естественно, в переносном смысле.
Это лишний раз доказывает, что если работать, применяя новые технологии и знания, можно добиться успеха», - заявил Багдасарян.