Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Արարատի մարզ:
Հանրապետության Նախագահը գյուղատնտեսության, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարների, Արարատի մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել է «Գրինհաուզ» ընկերություն, ծանոթացել ընկերության զարգացման և ներդրումային ծրագրերի շնորհիվ արձանագրված հաջողություններին` ինտենսիվ այգիների ընդլայնման և ջերմոցաշինության ոլորտում իրականացված ներդրումներին, ընկերության գործունեության արդյունավետության բարձրացման նպատակով ստեղծված ենթակառուցվածքներին, կատարված ներդրումների արդյունքում ստեղծված աշխատատեղերին և 2017 թվականի գործունեության ուղղություններին: Ջերմոցային տնտեսությունում շրջայցից հետո Նախագահը «Գրինհաուզի» վարչական շենքում ծանոթացել է ընկերության ղեկավարության ներկայացրած տարեկան հաշվետվությանը և առաջիկա ծրագրերին:
Նախագահն այսօր այցելել է նաև տարածաշրջանի առաջատար ագրոհոլդինգի՝ «Սպայկա» ընկերության Երևանում գտնվող գլխամաս: Սերժ Սարգսյանը եղել է «Վոլվո» ընկերության բեռնատարների տեխսպասարկման նորագույն սարքավորումներով հագեցած կենտրոնում և «Սպայկա»-ի հյութերի ու պահածոների արտադրության գործարանում՝ ծանոթացել ընկերության ձեռքբերումներին, այդ թվում՝ արտահանման ծավալներին ու զարգացման ծրագրերին:
Ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են, որ 2016թ. դրությամբ «Սպայկա»-ի ուղղակի ներդրումները կազմել են 86 մլն ԱՄՆ դոլար, ընկերությունն ունեցել է 926 մշտական աշխատատեղ, իսկ 2017թ. տարեվերջին ներդրումների ընդհանուր չափը կկազմի 154 մլն ԱՄՆ դոլար, մշտական աշխատատեղերի քանակը կհասցվի 1316-ի:
«Սպայկա» ընկերության պատասխանատուների հավաստմամբ, 2017 թվականին ընկերությունը զարգացնում է կաթի արտադրության և վերամշակման ուղղությունը՝ շարունակելով ներդրումները ինտենսիվ այգիների ու ջերմոցաշինության ոլորտում: «Սպայկա»-ի ծրագրերից է նաև հայկական ապրանքների օնլայն խանութի՝ «Արմզոն» ծրագրի իրականացմամբ այնպիսի հարթակի կազմակերպումը, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի բոլոր արտադրողներին առանց միջնորդների ու սուպերմարկետների անմիջականորեն մուտք ունենալ ՌԴ հիմնական քաղաքներ` կարճ ժամկետում և մատչելի գներով ռուսաստանյան սպառողին հասցնելով վերոնշյալ օնլայն հարթակում նրա ընտրած հայկական ապրանքատեսակները:

Президент Серж Саргсян ознакомился с текущей деятельностью и планами развития компании “Спайка”
Президент Республики в сопровождении министров сельского хозяйства, экономического развития и инвестиций, главы администрации Араратского марза посетил компанию "Гринхауз", ознакомился с достигнутыми благодаря инвестициям и программам развития успехами: реализованными инвестициями в интенсивное расширение садов и в сферу тепличного строительства, созданными с целью повышения эффективности деятельности компании инфраструктурами, созданными в результате инвестиций рабочими местами и направлениями деятельности на 2017 год. После экскурсии по тепличному хозяйству Президент в административном корпусе "Гринхауз" ознакомился с представленным руководством компании годовым отчётом и планами на будущее.
Президент сегодня посетил также находящийся в Ереване центральный офис ведущего регионального агрохолдинга - компании "Спайка". Серж Саргсян побывал в оснащённом новейшим оборудованием центре технического обслуживания грузовиков компании "Вольво" и на фабрике компании "Спайка" по производству соков и консервов, ознакомился с достижениями компании, в том числе, с объёмами экспорта и планами развития.
Руководители компании представили, что по состоянию на 2016г. прямые инвестиции "Спайки" составили 86 млн. долларов США, в компании имелось 926 постоянных рабочих мест, а в конце 2017г. общий объём инвестиций составит 154 млн долларов США, число постоянных рабочих мест достигнет 1316.
По словам должностных лиц компании "Спайка", в 2017 году компания развивает направление производства и переработки молока, продолжая инвестировать в сфере интенсивного садоводства и тепличного строительства. В числе программ компании "Спайка" также реализация программы онлайн магазина армянских товаров "Армзон" и организация такой платформы, которая даст возможность всем производителям Армении без посредников и супермаркетов непосредственно входить в основные города РФ, доставляя российским потребителям в короткие сроки и по доступным ценам армянские товары, выбранные ими на вышеотмеченной онлайн платформе.