PanARMENIAN.Net - ՀՀ կառավարությունը փետրվարի 3-ի նիստում հավանություն է տվել ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Սպայկա» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգմանը:
Ինչպես ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, «Սպայկա» ընկերությունը 27,8 մլրդ դրամ է ներդնում սննդամթերքի և մրգերի սառեցման և վերամշակման ժամանակակից արտադրության ստեղծման մեջ: Ըստ նրա, ծրագրի իրականացման արդյունքում արտադրանքի արտահանումը Հայաստանից կհասնի 70 հազար տոննայի, կստեղծվի 500 աշխատատեղ:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդ ծրագիրն առանձնահատուկ հետաքրքրություն է ներկայացնում, քանի որ այն կխթանի գյուղատնտեսության զարգացումը, ինչպես նաև արտահանումը:

PanARMENIAN.Net - Правительство Армении на заседании 3 февраля разрешило ведущей транспортной компании «Спайка» воспользоваться трехлетней отсрочкой по выплате НДС в рамках программы по реализации инвестиций более 300 млн драмов.
Как сообщил министр экономики Тигран Давтян, компания «Спайка» инвестирует 27,8 млрд драмов в программу по созданию современного производства по замораживанию, переработке и экспорту продуктов питания и фруктов. По его словам, в результате реализации программы, экспорт продукции из Армении достигнет 70 тыс. тонн, при этом будет создано 500 рабочих мест.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что эта программа представляет особый интерес, поскольку будет стимулировать развитие сельского хозяйства Армении, а также экспорт.
Помимо этого, правительство страны разрешило компании VKSArmenia воспользоваться льготным таможенным режимом «временный ввоз». Министр сообщил, что компания намерена расширить свое производство в сфере легкой промышленности.